s tmaziɣt
nous écrire

ishil
imprimer

être facile
  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste (impératif)
  • 2 si.ishil
  • 2 pl. m.ishilet
  • 2 pl. f.ishilemt
  • aoriste (futur)
  • 1 si.ad ishileɣ
  • 2 si.ad tishileḍ
  • 3 si. m.ad yishil
  • 3 si. f.ad tishil
  • 1 pl.ad nishil
  • 2 pl. m.ad tishilem
  • 2 pl. f.ad tishilemt
  • 3 pl. m.ad ishilen
  • 3 pl. f.ad ishilent
  • prétérit
  • 1 si.sehleɣ
  • 2 si.sehleḍ
  • 3 si. m.shel
  • 3 si. f.sehlet
  • 1 pl.sehlit
  • 2 pl. m.sehlit
  • 2 pl. f.sehlit
  • 3 pl. m.sehlit
  • 3 pl. f.sehlit
  • prétérit négatif
  • 1 si.ur sehleɣ ara
  • 2 si.ur sehleḍ ara
  • 3 si. m.ur shel ara
  • 3 si. f.ur sehlet ara
  • 1 pl.ur sehlit ara
  • 2 pl. m.ur sehlit ara
  • 2 pl. f.ur sehlit ara
  • 3 pl. m.ur sehlit ara
  • 3 pl. f.ur sehlit ara
  • participe de l'aoriste
  • ara yishilen
  • participe du prétérit (positif)
  • sehlen
  • participe du prétérit (négatif)
  • ur neshel ara

ttishil

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 2 si.ttishil
  • 2 pl. m.ttishilet
  • 2 pl. f.ttishilemt
  • aoriste intensif
  • 1 si.ttishileɣ
  • 2 si.tettishileḍ
  • 3 si. m.yettishil ; ittishil
  • 3 si. f.tettishil
  • 1 pl.nettishil
  • 2 pl. m.tettishilem
  • 2 pl. f.tettishilemt
  • 3 pl. m.ttishilen
  • 3 pl. f.ttishilent
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yettishilen ; ittishilen
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur nettishil ara