s tmaziɣt
nous écrire

ini
imprimer

dire
  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste (impératif)
  • 2 si.ini
  • 2 pl. m.init
  • 2 pl. f.inimt
  • aoriste (futur)
  • 1 si.ad iniɣ
  • 2 si.ad tiniḍ
  • 3 si. m.ad yini
  • 3 si. f.ad tini
  • 1 pl.ad nini
  • 2 pl. m.ad tinim
  • 2 pl. f.ad tinimt
  • 3 pl. m.ad inin
  • 3 pl. f.ad inint
  • prétérit
  • 1 si.nniɣ
  • 2 si.tenniḍ
  • 3 si. m.yenna ; inna
  • 3 si. f.tenna
  • 1 pl.nenna
  • 2 pl. m.tennam
  • 2 pl. f.tennamt
  • 3 pl. m.nnan
  • 3 pl. f.nnant
  • prétérit négatif
  • 1 si.ur nniɣ ara
  • 2 si.ur tenniḍ ara
  • 3 si. m.ur yenni ara ; ur inni ara
  • 3 si. f.ur tenni ara
  • 1 pl.ur nenni ara
  • 2 pl. m.ur tennim ara
  • 2 pl. f.ur tennimt ara
  • 3 pl. m.ur nnin ara
  • 3 pl. f.ur nnint ara
  • participe de l'aoriste
  • ara yinin
  • participe du prétérit (positif)
  • yennan ; innan
  • participe du prétérit (négatif)
  • ur nenni ara

ttini

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 2 si.ttini
  • 2 pl. m.ttinit
  • 2 pl. f.ttinimt
  • aoriste intensif
  • 1 si.ttiniɣ
  • 2 si.tettiniḍ
  • 3 si. m.yettini ; ittini
  • 3 si. f.tettini
  • 1 pl.nettini
  • 2 pl. m.tettinim
  • 2 pl. f.tettinimt
  • 3 pl. m.ttinin
  • 3 pl. f.ttinint
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yettinin ; ittinin
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur nettini ara

qqar

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 2 si.qqar
  • 2 pl. m.qqaret
  • 2 pl. f.qqaremt
  • aoriste intensif
  • 1 si.qqareɣ
  • 2 si.teqqareḍ
  • 3 si. m.yeqqar ; iqqar
  • 3 si. f.teqqar
  • 1 pl.neqqar
  • 2 pl. m.teqqarem
  • 2 pl. f.teqqaremt
  • 3 pl. m.qqaren
  • 3 pl. f.qqarent
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yeqqaren ; iqqaren
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur neqqar ara