Français  ▿
nous écrire

ɣer

lire ; appeler
  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste (impératif)
  • 1 si.
  • 2 si.ɣer
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.ɣret
  • 2 pl. f.ɣremt
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste (futur)
  • 1 si.ad ɣreɣ
  • 2 si.ad teɣreḍ
  • 3 si. m.ad iɣer
  • 3 si. f.ad tɣer
  • 1 pl.ad nɣer
  • 2 pl. m.ad teɣrem
  • 2 pl. f.ad teɣremt
  • 3 pl. m.ad ɣren
  • 3 pl. f.ad ɣrent
  • prétérit
  • 1 si.ɣriɣ
  • 2 si.teɣriḍ
  • 3 si. m.yeɣra ; iɣra
  • 3 si. f.teɣra
  • 1 pl.neɣra
  • 2 pl. m.teɣram
  • 2 pl. f.teɣramt
  • 3 pl. m.ɣran
  • 3 pl. f.ɣrant
  • prétérit négatif
  • 1 si.ur ɣriɣ ara
  • 2 si.ur teɣriḍ ara
  • 3 si. m.ur yeɣri ara ; ur iɣri ara
  • 3 si. f.ur teɣri ara
  • 1 pl.ur neɣri ara
  • 2 pl. m.ur teɣrim ara
  • 2 pl. f.ur teɣrimt ara
  • 3 pl. m.ur ɣrin ara
  • 3 pl. f.ur ɣrint ara
  • participe de l'aoriste
  • ara yeɣren ; ara iɣren
  • participe du prétérit (positif)
  • yeɣran ; iɣran
  • participe du prétérit (négatif)
  • ur neɣri ara

qqar

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 1 si.
  • 2 si.qqar
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.qqaret
  • 2 pl. f.qqaremt
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste intensif
  • 1 si.qqareɣ
  • 2 si.teqqareḍ
  • 3 si. m.yeqqar ; iqqar
  • 3 si. f.teqqar
  • 1 pl.neqqar
  • 2 pl. m.teqqarem
  • 2 pl. f.teqqaremt
  • 3 pl. m.qqaren
  • 3 pl. f.qqarent
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yeqqaren ; iqqaren
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur neqqar ara

ɣɣar

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 1 si.
  • 2 si.ɣɣar
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.ɣɣaret
  • 2 pl. f.ɣɣaremt
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste intensif
  • 1 si.ɣɣareɣ
  • 2 si.teɣɣareḍ
  • 3 si. m.yeɣɣar ; iɣɣar
  • 3 si. f.teɣɣar
  • 1 pl.neɣɣar
  • 2 pl. m.teɣɣarem
  • 2 pl. f.teɣɣaremt
  • 3 pl. m.ɣɣaren
  • 3 pl. f.ɣɣarent
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yeɣɣaren ; iɣɣaren
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur neɣɣar ara