s tmaziɣt
nous écrire

ɣni 

imprimer
  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste (impératif)
  • 2 si.ɣni
  • 2 pl. m.ɣnit
  • 2 pl. f.ɣnimt
  • aoriste (futur)
  • 1 si.ad ɣniɣ
  • 2 si.ad teɣniḍ
  • 3 si. m.ad yeɣni ; ad iɣni
  • 3 si. f.ad teɣni
  • 1 pl.ad neɣni
  • 2 pl. m.ad teɣnim
  • 2 pl. f.ad teɣnimt
  • 3 pl. m.ad ɣnin
  • 3 pl. f.ad ɣnint
  • prétérit
  • 1 si.ɣniɣ
  • 2 si.teɣniḍ
  • 3 si. m.yeɣna ; iɣna
  • 3 si. f.teɣna
  • 1 pl.neɣna
  • 2 pl. m.teɣnam
  • 2 pl. f.teɣnamt
  • 3 pl. m.ɣnan
  • 3 pl. f.ɣnant
  • prétérit négatif
  • 1 si.ur ɣniɣ ara
  • 2 si.ur teɣniḍ ara
  • 3 si. m.ur yeɣni ara ; ur iɣni ara
  • 3 si. f.ur teɣni ara
  • 1 pl.ur neɣni ara
  • 2 pl. m.ur teɣnim ara
  • 2 pl. f.ur teɣnimt ara
  • 3 pl. m.ur ɣnin ara
  • 3 pl. f.ur ɣnint ara
  • participe de l'aoriste
  • ara yeɣnin ; ara iɣnin
  • participe du prétérit (positif)
  • yeɣnan ; iɣnan
  • participe du prétérit (négatif)
  • ur neɣni ara

tteɣni

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 2 si.tteɣni
  • 2 pl. m.tteɣnit
  • 2 pl. f.tteɣnimt
  • aoriste intensif
  • 1 si.tteɣniɣ
  • 2 si.tetteɣniḍ
  • 3 si. m.yetteɣni ; itteɣni
  • 3 si. f.tetteɣni
  • 1 pl.netteɣni
  • 2 pl. m.tetteɣnim
  • 2 pl. f.tetteɣnimt
  • 3 pl. m.tteɣnin
  • 3 pl. f.tteɣnint
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yetteɣnin ; itteɣnin
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur netteɣni ara