s tmaziɣt
nous écrire

qqims'asseoir ; rester

imprimer
  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • aoriste (impératif)
  • 2 si.qqim
  • 2 pl. m.qqimet
  • 2 pl. f.qqimemt
  • aoriste (futur)
  • 1 si.ad qqimeɣ
  • 2 si.ad teqqimeḍ
  • 3 si. m.ad yeqqim ; ad iqqim
  • 3 si. f.ad teqqim
  • 1 pl.ad neqqim
  • 2 pl. m.ad teqqimem
  • 2 pl. f.ad teqqimemt
  • 3 pl. m.ad qqimen
  • 3 pl. f.ad qqiment
  • prétérit
  • 1 si.qqimeɣ
  • 2 si.teqqimeḍ
  • 3 si. m.yeqqim ; iqqim
  • 3 si. f.teqqim
  • 1 pl.neqqim
  • 2 pl. m.teqqimem
  • 2 pl. f.teqqimemt
  • 3 pl. m.qqimen
  • 3 pl. f.qqiment
  • prétérit négatif
  • 1 si.ur qqimeɣ ara
  • 2 si.ur teqqimeḍ ara
  • 3 si. m.ur yeqqim ara ; ur iqqim ara
  • 3 si. f.ur teqqim ara
  • 1 pl.ur neqqim ara
  • 2 pl. m.ur teqqimem ara
  • 2 pl. f.ur teqqimemt ara
  • 3 pl. m.ur qqimen ara
  • 3 pl. f.ur qqiment ara
  • participe de l'aoriste
  • ara yeqqimen ; ara iqqimen
  • participe du prétérit (positif)
  • yeqqimen ; iqqimen
  • participe du prétérit (négatif)
  • ur neqqim ara

ttɣimi

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 2 si.ttɣimi
  • 2 pl. m.ttɣimit
  • 2 pl. f.ttɣimimt
  • aoriste intensif
  • 1 si.ttɣimiɣ
  • 2 si.tettɣimiḍ
  • 3 si. m.yettɣimi ; ittɣimi
  • 3 si. f.tettɣimi
  • 1 pl.nettɣimi
  • 2 pl. m.tettɣimim
  • 2 pl. f.tettɣimimt
  • 3 pl. m.ttɣimin
  • 3 pl. f.ttɣimint
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yettɣimin ; ittɣimin
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur nettɣimi ara

ttɣim

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 2 si.ttɣim
  • 2 pl. m.ttɣimet
  • 2 pl. f.ttɣimemt
  • aoriste intensif
  • 1 si.ttɣimeɣ
  • 2 si.tettɣimeḍ
  • 3 si. m.yettɣim ; ittɣim
  • 3 si. f.tettɣim
  • 1 pl.nettɣim
  • 2 pl. m.tettɣimem
  • 2 pl. f.tettɣimemt
  • 3 pl. m.ttɣimen
  • 3 pl. f.ttɣiment
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yettɣimen ; ittɣimen
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur nettɣim ara

ttɣama

  • 1 si.
  • 2 si.
  • 3 si. m.
  • 3 si. f.
  • 1 pl.
  • 2 pl. m.
  • 2 pl. f.
  • 3 pl. m.
  • 3 pl. f.
  • impératif intensif
  • 2 si.ttɣama
  • 2 pl. m.ttɣamat
  • 2 pl. f.ttɣamamt
  • aoriste intensif
  • 1 si.ttɣamaɣ
  • 2 si.tettɣamaḍ
  • 3 si. m.yettɣama ; ittɣama
  • 3 si. f.tettɣama
  • 1 pl.nettɣama
  • 2 pl. m.tettɣamam
  • 2 pl. f.tettɣamamt
  • 3 pl. m.ttɣaman
  • 3 pl. f.ttɣamant
  • participe de l'aoriste intensif (positif)
  • yettɣaman ; ittɣaman
  • participe de l'aoriste intensif (négatif)
  • ur nettɣama ara